Öösel toimunud läbirääkimiste kokkuvõte
Hollande pakkus läbirääkimiste alguses, et lähtuda Royali programmist ja leida sellest tulenevalt kompromiss. Teised aga leidsid , et vahed on ikka liiga suured, isegi peale Royali järelandmisi. Teisel koosolekul pakkus Hollande, et kas oleks võimalik leida kompromiss mõne teise programmi ümber, kuid ei leitud ka siin kompromissi. Royal ja Hamon teatasid seepeale, et kandideerivad mõlemad erakonna juhiks. Aubry teatab seda tõenäoliselt pühapäeval.
Erinevate programmi esitajate/esindajate kommentaarid:
Delanoe: Mul on kahju, et me ei leidnud kompromissi ja mul on kahju, et me ei suutnud Hamoni/Aubryga leida ühist kandidaati. Kuid meie ei esita oma kandidaati, kuna toetame ideoloogiat, mitte inimest.
Kommentaariks niipalju, et Delanoe ei esitanud oma kandidatuuri, kuna ta sai valimistel liiga vähe hääli ja kaotas ka Royalile. Ta jättis oma inimestele nüüd valiku vabaks, kuigi ütles, et tal on kahju, et Aubryga ei jõudnud kokkuleppele. Öösel olevat olnud veel variant, et Aubry loobub Delanoe kasuks, kuid lõpuks ei tulnud sellest midagi välja.
Hamoni esindaja põhjendas, miks nemad ei saanud loobuda oma programmist, millele järgnesid põhjendused (peamiselt väga vasakpoolsed :) ning samuti ütles ta, et nemad ei aktsepteeri koostööd Modemiga.
Aubry esindaja: Meil oli Delanoega kokkulepe programmi osas, kuid ei leidnud ühisekandidaati ja seepärast Aubry ikka kandideerib erakonna juhiks.
Royali esindaja sõnul ei ole erinevused üldse suured, v.a Hamoni programm ja neile sisuliselt ei esitatud ühtegi parandusettepanekut ja näib, et küsimus on isikus ja on kahju, et ei tahetudki kokku leppida. Esindaja sai suure pahameele osaliseks, kui ta teatas, et on pettunud endises peaministris Michel Rocardis, kes toetas Aubryd.
Kandidaatide kõned:
Aubry: me ei ole kellegi konkreetse inimese vastu (vihje Royalile). Ma jään siia parteisse vaatamata, kas kaotan või võidan. Me jõudsime kokkuleppele ühises tekstis koos Delanoe ja Hamoniga, kuid me pole sellele allakirjutanud, kuna olid inimlikud erinevused (ehk ei jõudnud kokkuleppele kandidaadis). Kutsun parteid ühtsusele peale valimistulemust, sõltumata kes võidab.
Järgnes väga pikk ja maruline aplaus ning karjuti „Martine“.
Hamon: Parteiliikmed on öelnud selgelt, et tahavad, et partei jääks vasakule ja et ta uueneks. Euroopa sotsiaaldemokraatias üldiselt on kriis. Miks ma arvan, et koostöö Modemiga on ohtlik? Mis on Bayrou vastus finantskriisile? Me ei saa olla ühes valitsuse liberaalsete ministritega. Huvitav võrdlus oli Obamaga: Prantsusmaal ei saaks võimalik olla mustanahaline noor president, kuna peab esmalt saama vanaks ja näitama ette valgeid "käppasid", et olla siin poliitikaeliidis. Siin on küll õigus kõigil valida, kuid pole kõigil õigust olla valitav. Lõbus hetk oli, kui selgus, et tal pole kõne viimast lehte.
Järgnes tugev, kuid nõrgem aplaus kui Aubryle.
Royal: Nüüd on sõna erakonnaliikmetel, kes otsustavad. Vajan sind, Bertrand (Delanoe), kui osutun valituks ja ka sind, Francois (Holland, tema ex-mees).
Ta lubas peale valimist olla kohe ametiühingutega tänaval (vist on jälle mingi streik tulemas! Hetkel streigib Air France, nii et osa väliskülalisi ei saanudki tulla ja osa ei tea, kuidas nad minema saavad). Seejärel rääkis ta pikalt finatskriisi lahendustest ja kuidas Reagan-Thatcher on oma aja ära elanud ja praegu ongi nende ideoloogia kriis.
Üldiselt võiks öelda, et ta kõne läks paremini kui eile: vähem vahelehüüdeid (ainult, kui ta muutus liiga klišeelikuks), rohkem aplausi jne.
Kõikide kõnedega käis kaasas ka oma programmi kiitmine (mis olid suhteliselt sarnased, v.a Hamon) ja Sarkozy kritiseerimine ning ütlemine, et partei peab uuenema.
Kokkuvõte
Lühiiseloomustuseks veel kolme kandidaadi erinevused: Royal on pragmaatik, kes soovib partei tuua tagasi nö suurde mängu valimisvõidu pärast, isegi, kui selleks peaks liberaalidega kokku leppima. Teised kaks toetavad rohkem traditsioonilisi sotsiaaldemokraatlikke väärtusi, lisaks ka tugevat riigi regulatsiooni, isegi, kui see ei too valimisvõitu. Hamon on Aubryga võrreldes veel rohkem vasakpoolsem, samuti on ta euroskeptilisem – kuulus ta ju samuti EL-i konstitutsiooni vastaste hulka. Tema seisukoht on, et kui Euroopa pole piisavalt sotsiaalne, siis pole teda vaja.
Neljapäeval on hääletuse esimene voor ja reedel kahe rohkem hääli saanud kandidaadi vahel teine, kui keegi ei saa esimeses voorus 50%. Üldiselt arvatakse, et võidab Royal, kuid Aubryl on ka head võimalused, kui Hamoni ja Delanoe toetajad tema seljataha koonduvad.
Aubry oleks ka kompromissvalik, mille puhul partei ei lõhene, kuna ta rahuldaks mõlemaid pooli ja see oleks tagasiminek partei põhiväärtuste juurde; Hamon oleks sama, kuid palju radikaalsemalt, mis ei sobiks Royali toetajatele. Vasakpoolsetel on jälle raske aktsepteerida Royali tsentristlikku lähenemist ja flirtimist Modemiga.
Sunday, 16 November 2008
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment