Alustuseks soovitan üle lugeda mu eelmise sissekande, kuna olen seda täiendanud.
Hollande'i kõne
Kongressi esimese päeva peasündmuseks oli kindlasti partei praeguse juhi Francois Hollandi kõne.
Ta alustas oma kõnet finantskriisist rääkimisega ja sotside lahenduste pakkumisega. Seejärel liikus ta edasi Sarkozy kritiseerimisega, et isegi USA (president Bushi näol) on eraldanud 700 miljardit riigi poolt, kuid Sarkozy ei ole midagi teinud. Samas on Sarkozy oma kõnedes olnud sots – ta lubas tõsta makse, kuid on hoopis neid langetanud. Sarkozyd kritiseeriti ka selle eest, et ta tahab jätkata oma Euroopa Liidu eesistujana olemist – see on tulnud tema peetud kõnest Euroopa Parlamendis, miskohal tahan kindlasti Hollande’iga nõustuda. Samuti keskendus Hollande ka järgmistele Europarlamendivalimistele. Sarkozy sai veel kritiseerida selle eest, et on riiki juhtinud autoritaarselt ja ta isegi ei tea oma valitsusliikmeid nimeliselt ja peaminister ei otsusta midagi.
Hollande kiitis Obamat, kes algusest peale oli Iraagi sõja vastu. Hollande rõhutas ka roheliste ja vasakpoolsete koostöö olulisust, samas ei öelnud ta selget seisukohta, kui tihedalt peaks Modemiga koostööd tegema, kuid tema arvates kindlasti peab.
Partei jagunemisest välja tulekuks ütles ta, et võitja ehk siis Royal peab pakkuma lahenduse uue kompromiss-programmi osas ja teistel õigus seejärel pakkuda oma lahendusi.
Tema ja paljude teiste kõnedest rõhutati, et partei peab säilitama ühtsuse.
Teistest olulistest sõnavõttudest võiks välja tuua ökoloogide programmi esindaja sõnavõtu, kes teatas, et nad toetavad Royali. Nende toetus oli teatavasti küll vaid 1,5%, aga märgina on see oluline sellegipoolest oluline. Muud sõnavõtud olid siis vastava kandidaadi toetuseks või teemal, kas Bayrou’ga tasub koostööd teha või mitte ehk kas partei peaks olema vasak-tsentristlik või vasakpoolene. Huvitav oli ka, et Obama käis väga paljudest kõnedest läbi ja temalt oodatakse väga palju. Muidugi kritiseeriti ka pea igas kõnes Sarkozyd.
Õhtuks selgus, et Delanoe toetajad on pooleks, kas toetada Aubry-Hamoni või Royali. Samuti ei suuda Aubry ja Hamon omavahel kokku leppida, kumb neist oleks ühine kandidaat. Variant on ka, et nad lasevad neljapäevases esimeses voorus rahval otsustada, kumb pääseb teise vooru Royali vastu.
No comments:
Post a Comment