Laupäeval toimuvatelt üldvalimistelt oodatakse esmakordselt vene- keelse partei võitu.
Seimi 10. koosseisu valimistele läheb viieprotsendilise künnise ületamislootustega üks partei ja viis valimisliitu, mis omakorda koosnevad kokku 11 parteist. Neist kaks on vasakpoolset venekeelset nimekirja ja neli parempoolset lätikeelset.
Peab kohe alguses ütlema, et Läti parlamentaarne parteimaastik on hulga kirjum kui Eesti oma ja Lätit iseloomustab lisaks veel see, et kõik suured venekeelsed erakonnad on vasakpoolsed ning lätikeelsed pigem parempoolsed. Seal pole ainsa Ida-Euroopa riigina välja kujunenud traditsioonilist parem-vasakskaalat, vaid valimisvõitlus käib eri oligarhide ärihuvide või rahvuste vahel.
Valimisvõitu ennustatakse suurimale venekeelsele valimisliidule nimega Kooskõla Keskus (tõlgitud ka Üksmeele Keskuseks), mis koosneb kahest parteist: sotsiaaldemokraatlikust erakonnast Kooskõla ja Läti Sotsialistlikust Parteist. Viimast juhib eestlastelegi tuntud Läti kompartei viimane esimees, 1990-ndatel Läti Vabariigi vastasena vangis istunud Alfreds Rubiks. Valimisliidu peaministrikandidaat on Janis Urbanovics. Neile ennustatakse sajakohalises seimis 30 kohta.
Üksmeel võitis ka viimased kohalikud valimised Riias ja nende esindaja Nils Ušakovs on nüüd Riia linnapea. Nende poolt hääletab ka palju lätikeelseid inimesi, kuna paljudes küsimustes on nad võtnud mõõdukaid seisukohti ja samuti on tegemist ainsa suure vasakpoolse jõuga.
Umbes 25 kohta peaks saama praeguse valitsusliidu peamisi parteisid esindav valimisliit Ühtsus, mis koosneb kolmest parteist, millest suurim on peaminister Valdis Dombrovskise konservatiivne erakond Uus Aeg, ja kaks erakonda on moodustatud seimi liikmetest, kes lahkusid teistest parteidest. Dombrovskis on ka valimisliidu peaministrikandidaat.
Teine erakond on rahvuslik Kodanike Liit, mis tekkis Uuest Ajast ja rahvuslaste erakonnast Isamaale ja Vabadusele/LNNK eraldunud liikmete baasil. Seda erakonda juhib endine kaitseminister Girts Valdis Kristovskis, kes ühtlasi juhib ka Ühtsust, ja nemad kuuluvad ka valitsusse.
Teine uus erakond Ühiskond Teisele Poliitikale on tekkinud Rahvaerakonnast lahkunud liikmete baasil ning tegemist on vist ainsa lätikeelse sotsiaalsema erakonnaga, kel lootust parlamenti pääseda. Seda erakonda juhib endine majandusminister Aigars Štokenbergs ja teine nende tuntud esindaja on endine välisminister Artis Pabriks. Praegu kolme liikmega seimis esindatud erakond ministritega valitsusliitu formaalselt ei kuulu, kuid sisuliselt toetab neid.
Kolmandat kohta ennustatakse praegu valitsusliitu kuuluvale Roheliste ja Talunike Liidule, mille peaministrikandidaadiks on Läti tuntuim oligarh – Ventspilsi linnapea, praegu kohtu all olev Aivars Lembergs, kes küll ise ei kandideeri valimistel, kuid on mõne küsitluse kohaselt populaarseim valitsusjuhi kandidaat. See valimisliit koosneb kahest parteist, milleks on Kesk-erakond – Läti Talunike Liit ja Roheliste Erakond.
Keerulise ideoloogiaga parteid
Nende ideoloogiat on keeruline määrata, kuigi üldiselt arvatakse, et tsentristliku erakonnana võiksid nad koos töötada kõigiga. Nemad peaksid küsitluste põhjal saama umbes 15 kohta. See on ainus valimisliit, mis on säilinud muutumatul kujul eelmistest valimistest.
Neljanda koha peaks saama tõeline oligarhide valimisliit, opositsiooniline Hea Läti Eest (ka Parema Läti Eest), mis koosneb eelmised valimised võitnud konservatiivsest Rahvaerakonnast, mida juhib jälle poliitikas comeback’i teinud endine peaminister Andris Škele. Teine valimisliidu erakond on Riia võimuliitu koos Kooskõla Keskusega juhtiv sotsiaal-konservatiivne Läti Esimese Partei ja Läti Tee ühenderakond, mida juhib Riia aselinnapea Ainars Šlesers, kes on ka peaministrikandidaat. Mõlemat meest peetakse Lembergsi kõrval Läti oligarhideks. Valimisliidu juht ja üks kandidaate on ka Läti üle-eelmine president Guntis Ulmanis. Neile ennustatakse kümmet või natuke rohkem kohta.
Väiksemad tegijad äärtelt
•• Parlamenti peaks pääsema ka rahvuslaste valimisliit Rahvuslik Allianss, mis koosneb kahest natsionalistlikust erakonnast: praegu valitsusliitu kuuluvast Isamaale ja Vabadusele/LNNK ning parlamendis esindamata paremäärmuslikust ja euroskeptilisest erakonnast Kõik Lätile. Nende peaministrikandidaat on Isamaale ja Vabadusele/LNNK juht, europarlamendi liige Roberts Zile. Nemad peaksid saama umbes kümme kohta.
•• Viimasena peaks parlamenti pääsema ainus erakonna nime all kandideeriv nimekiri – venelaste Inimõiguste Eest Ühtses Lätis, mille peaministrikandidaat on Tatjana Ždanoka. Neile ennustatakse väga nappi parlamentipääsu ja maksimaalselt seitset-kaheksat kohta. Nemad on radikaalsem venekeelne erakond.
Laupäeval toimuvatelt üldvalimistelt oodatakse esmakordselt vene- keelse partei võitu.
Ilmus Eesti Päevalehes 1. oktoobril 2010
Link: https://epl.delfi.ee/artikkel/51283829/voitlus-oligarhia-ja-rahvuste-vahel
Monday, 4 October 2010
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment